Vše o bazénech,
aneb odborníkem na bazény snadno a rychle

Naše tipy

 

Odolné zastřešení bazénů od Albixonu, bazénového specialisty č. 1 v ČR.

Bazény - Marimex za nízké ceny, široká nabídka a doprava zdarma.

Kvalitní bazény na každou zahradu

 Pořiďte si bazén z jedinčného vysoce odolného materiálu Abistone

Doporučujeme

Kvalitní a levné bazény a příslušenství

Prodej saun pro Vaši dokonalou relaxaci

Kvalitní a luxusní vířivky od Artesian Spas.

Zastřešení bazénů

 
Náklady na pořízení

Bazény do 150 tisíc Kč

Bazény do 150 tisíc Kč

Bazén na zahradě byl, anebo možná ještě stále je známkou vysokého nadstandardu, či přímo luxusu. Vlivem zmohutnění střední příjmové vrstvy obyvatelstva, z níž se rekrutuje většina zákazníků běžných bazénářských firem, ale vzrostla poptávka po tomto druhu zboží, rozšířila se nabídka a ceny se vzhledem k zákonitostem trhu staly podstatně přijatelnější. Stále je pochopitelně možné získat bazén za miliony, ale stejně tak je možné pořídit bazén do cca 150 000 Kč. Tato cenová hranice ve výši přibližně deseti průměrných měsíčních platů je také cenový strop do země zapuštěných bazénů, kterým se budeme v článku zabývat.

 
Úvodem
 
Na trhu existuje již nyní poměrně nepřeberné množství nejen bazenářských firem, ale i různých druhů technologií a materiálového zpracování samotného bazénu, jeho zabezpečení, provozu atd. V podstatě není možné říct, který bazén a která technologie je nejlepší, protože každý má řadu výhod i nevýhod. Na začátku je tedy nejlepší zcela bez obalu formulovat své požadavky na budoucí bazén, tedy kolik lidí jej bude využívat, jak často a hlavně k čemu, tedy k plavání, relaxačnímu pobytu ve vodě, skokům do vody atd. Díky tomu se pak zvětší počet vstupních kritérií, které ovlivní výběr tak, aby volba toho kterého bazénu byla takřka „na míru“.
 
Provoz obecně
 
Ceny bazénu se velmi liší a není problém utratit za bazén miliony korun, stejně jako lze úsporně vyjít vstříc konkrétním požadavkům konkrétní rodiny. První otázka, kterou by si měl uživatel položit sám anebo se připravit, že mu bude při jednání v bazenářské firmě položena, je způsob využití. Náklady spojené s pořízením bazénu jsou odvislé od rozměrů. Pokud se chce budoucí uživatel věnovat např. skokům do vody, pak rozhodně bude nutné mít bazén hlubší spíše než delší. Stejně tak je dobré zohledňovat současný i budoucí věk, respektive mobilitu uživatelů a podle toho volit přístup do bazénu. 
 
Základní ceny
 
V katalogu každé z firem najde zákazník tzv. cenu bazénu, případně tepelné izolace a dalších doplňků. K těmto cenám je ale nutné přičíst instalaci, tedy výkop jámy a nezbytnou dopravu a manipulaci. Např. konkrétně střední bazén, respektive bazénové těleso o velikosti 3 x 5 m, hluboké 1,2 m v ceně cca 60 000 Kč od pražské firmy pro pražského zákazníka, kde se tedy bude pohybovat cena dopravy okolo 1000 Kč, může ve výsledném součtu s veškerým nutným vybavením zatížit kapsu budoucího uživatele částkou cca 135 000 Kč. Výslednou cenu je tedy nejlépe získat z cenové nabídky, kterou zcela běžně zpracovává každá bazénářská firma, standardně do druhého dne.
 
Základní vybavení
 
Vedle samotného tělesa bazénu a přístupových schodů musí být každý bazén logicky vybavený technologií, která jej napojí na vodovodní řad a dovolí používat odpad. I tyto služby bazénářské firmy zcela automaticky nabízejí, respektive, bývají v cenové nabídce společně s bazénovým tělesem. Dále je potřeba vodu udržovat a odstraňovat nečistoty, k čemuž slouží tzv. skimer (sběrač nečistot) nebo přeliv, kdy je bazén lemován odtokovým žlábkem a je naplněn vodou až po okraj. Každá firma pak nabízí několik různých druhů filtrace a čištění vody, některé firmy mají dokonce své vlastní patentované technologie. V každém případě je dobré vědět, kolik vody a tzv. za kolik (vzhledem k energii, kterou technologie spotřebovává) čistič, skimer atd., vyčistí.     
 
Základní rozdělení - stavba
 
Pro jednoduchost lze říci, že existují dva základní druhy zapuštěných bazénů. Jeden předpokládá výkop a následnou stavbu stěn i dna bazénu. V průměru bývá takové řešení nákladnější než ostatní, ale neplatí to celoplošně. Běžně se takto „staví“ bazény větších rozměrů, kdy je cena již mimo rámec našeho článku. Postup práce je pak následující. Firma provede výkop a osadí jámu panely (boky budoucího bazénu). Poté se vybetonují vzpěry panelů, konstrukce se tak zpevní a na řadu přijde „vylití“ dna a šikmin (spád dna). Jako poslední se pokládají na boky i dno fólie a v tom se právě liší jednotliví výrobci, tedy v druhu fólie a v technologii jejího pokládání. Záruky na bazénové pláště se pak pohybují okolo 7 až 10 let.
 
Zapuštěné bazény - plasty, lamináty, bohaté tvary
 
Druhým tipem, velmi populárním, jsou plastové, laminátové či sklolaminátové bazény, bazény z různých dalších podobných materiálů, tedy bazény, kterou jsou k dispozici jako obří vany, jež se do vyhloubené jámy v souladu se všemi technologiemi jednoduše vloží a upevní. Není přirozeně možné očekávat od takového řešení, které, zase v průměru, vychází levněji něž ostatní druhy, velkou vodní plochu. Tímto způsobem jsou k dispozici bazény střední, okolo 20 m2 s hloubkou kolem 1 m. Základní výhodou takového řešení je na výběr velké množství tvarů bazénů, neboť plasty se dají velmi snadno tvarovat. Příjemná je také snadná instalace. Záruky se poskytují přibližně na 5 let.
 
Přibližný cenový přehled
 
Mezi nejlevnější bazény patří malé kruhová bazénová tělesa
Takové bazény s průměrem okolo 2 m se pohybují od 15 000 Kč vč. příplatku za tepelnou izolaci. Hloubka nepřesáhne 1 m. Hovoříme tady ale spíše o větší, hlubší vaně. Za 25 000 Kč je již možné získat oválný bazén s bočním vstupem o velikosti cca 3,5 m na 3 m. Hloubka opět nepřesáhne 1 m. Se vzrůstajícími rozměry pochopitelně roste i cena. Laminátový bazén 5 m x 3 m s hloubkou 1,25 m již zatíží budoucího uživatele částkou okolo 90 000 Kč. Ke všem těmto částkám je nutné přičíst také cenu dopravy, montáže a manipulace, stejně jako cenu příslušenství. Běžné čističe se pak pohybují okolo 10 000 Kč. Asi největším bazénem, který bude kompletně, tedy vč. montáže, vybavení atd., stát 150 000 Kč, je bazén s rozměrem 7 m x 3 m a s hloubkou 1,5 m. Jistého zlevnění dosáhne budoucí uživatel použitím bazénového tělesa s již předlisovaným schodištěm. Samotné dokupované schodiště ve své ceně přesahuje částku 10 000 Kč. Stejně tak je dobré usadit bazén na zahradu tak, aby nebylo nutné příliš zarovnávat a upravovat okolní terén (dlažba). 
 
_______________________________________________________________
© ISPRESS s.r.o.

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

wenison  (23.4.2009 12:09)

test diskuse


Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x