Vše o bazénech,
aneb odborníkem na bazény snadno a rychle

Naše tipy

 

Odolné zastřešení bazénů od Albixonu, bazénového specialisty č. 1 v ČR.

Bazény - Marimex za nízké ceny, široká nabídka a doprava zdarma.

Kvalitní bazény na každou zahradu

 Pořiďte si bazén z jedinčného vysoce odolného materiálu Abistone

Doporučujeme

Kvalitní a levné bazény a příslušenství

Prodej saun pro Vaši dokonalou relaxaci

Kvalitní a luxusní vířivky od Artesian Spas.

Zastřešení bazénů

 
Venkovní bazény

Bazény „pod úrovní“

Bazény „pod úrovní“

Co obnáší postavit zapuštěný bazén si umí představit jen ten, kdo má realizaci již za sebou. Jiní o bazénu teprve uvažují a právě jim je určeno pokračování seriálu o bazénech. Dozvíte se, jak jsou různé typy pracné, jak dlouho trvá stavba i jak se v bazénu budete dlouho koupat.

Betonový bazén je drahý a stavba trvá dlouho

Betonové, respektive železobetonové bazény vynikají před všemi ostatními materiály především nejdelší životností a zvýšenou odolností vůči mechanické námaze. Tyto vlastnosti jsou však vyváženy delší dobou výstavby. Podle velikosti a provedení betonového bazénu trvá stavba přibližně dva měsíce, která je daná technologickým procesem tvrdnutí betonu před další povrchovou úpravou. Mnohem větší překážkou však bude jejich cena – jsou totiž zároveň nejnákladnější. Na obestavěny m krychlový prostoru  počítejme s částkou od třiapůl až do pěti tisíc korun.
Konečná konstrukce betonového bazénu pak vyžaduje ještě provedení povrchové úpravy. Ta bývá řešena nátěrem, pohledovou PVC fólií nebo keramickým obkladem. Fóliování betonového bazénu je poměrně častý způsob ošetření betonových bazénů nebo jako rekonstrukce poškozeného bazénu. Pod fólii se zpravidla montuje tepelná izolace, která současně zakrývá drobné nerovnosti podkladní konstrukce a "změkčuje" povrch bazénu na dotek. Fólie vytváří nejen vnitřní povrchovou úpravu bazénu, ale dobře se i udržují. Jejich nevýhodou je však snadné mechanické poškození.
Konečná cena betonového bazénu je vždy řešena individuálně na základě konzultace s dodavatelskou firmou. Do rozpočtu zahrneme i veškerou vodo a elektroinstalaci, včetně technologického zázemí, protože betonový bazén je stavba se vším všudy a dodatečná montáž leckdy není možná. S méně než stotisícovou investicí proto nelze ani počítat.

Nerez je materiál, který vás přežije

Hygienická nezávadnost, pevnost, zajímavá barva a lehká zpracovatelnost se staly vlastnostmi, pro které se nerezový materiál stal oblíbeným. Nerez je materiál, který má vysokou odolnost proti korozi. Povrch takového bazénu se neopotřebovává, je stále lesklý, nekoroduje a zachová si svůj vzhled dvacet až třicet let.. Výhodou nerezového bazénu je samonosnost. Proto lze ve velmi krátkém čase postavit bazén bez složitých stavebních úprav. Pro nerezové bazény se buduje pouze betonový základový pás, na který se buduje nosná nerezová konstrukce a pak přivařují nerezové plechy stěn a dna bazénu. Další předností je možnost dodatečného připojení jakýchkoliv doplňků.
 
K provozu nerezového bazénu jen stručně: cirkulace vody je vyřešena téměř k dokonalosti vyústěním čistící technologie dnem, které je samonosné a proto se nemusí podbetonovávat. Rovněž na zimu s bazénem nemáme žádné starosti, protože se nemusí vypouštět. Stačí jen snížit vodní hladinu o dvacet centimetrů a klidně nechat zamrznout, což děti ocení jako příjemné zpestření zimních radovánek.

Snad jedinou překážkou pro pořízení nerezového bazénu může být poměrně vysoká cena, která je vždy individuální na základě zakázkové výroby, kterou (včetně výroby a montáže bazénu) provádí výhradně odborná firma. Najít ji není jednoduché, protože u nás se nerezovými bazény zabývá snad jedině firma Akvahelp Metal z Třince.

 
Montované bazény z ocele a geotextilie

Montované bazény s ocelovou konstrukcí jsou po konstrukční i stavební stránce poměrně nenáročné. Skelet bazénu je zhotoven z ocelového pláště s povrchovou úpravou žárového zinkování a antikorozním nástřikem, což zaručuje téměř neomezenou životnost skeletu. Pro vnitřní úpravu povrchu se vkládá ultrazvukem svařená fólie,  stabilizovaná proti UV záření, stálobarevná a odolná proti mrazu. Takto montovaný bazén je vhodný jako nadzemní, pro polozapuštěné či úplně zapuštěné provedení, v libovolné velikost i tvaru. Montáž všech typů se dá realizovat i na poměrně malém prostoru, bez těžké mechanizace a je překvapivě rychlá. Kruh o průměru tří metrů s hloubkou 1,2 metru se dá pořídit za 14 tisíc, osmimetrový téhož tvaru za 58 tisíc. K tomu připočtěme ještě geotextilii nebo fólii, kde se cena pohybuje kolem od 700-1000,- Kč /m2.

Bazén z betonu a geotextilie se snadno rekonstruuje

Bazén se železobetonovou konstrukcí, kde je dno změkčeno geotextilií a celý povrch pak pokrývá fólie, která zároveň slouží jako hydroizolace i pohledový prvek je ideálním řešením pro rekonstrukci starších bazénů. Fólie je vyztužena syntetickým pružným polyetylenovým vláknem, snadno se svařuje, odolává bazénové. Technologii je možné použít na jakýkoliv tvar i velikost bazénu a od toho se samozřejmě odvíjí výše nákladů. Ceny geotextilií a fólií se od bazénů z ocele nijak neliší.

 

Keramická mozaika se cenou vyrovná železobetonovému bazénu

Jedním z klasických a často používaných způsobů povrchové úpravy bazénu je keramika. Z důvodu dobré hydroizolace a nízké nasáklivosti je nutné používat speciální bazénové obklady. Bazén z keramického obkladu je v porovnání s jinými technologiemi sice dražší, ale nespornou výhodou je možnost volby originální barevnosti povrchu. Takovou výhodu a kvalitu nenabízí prakticky žádná jiná technologie ani materiál pro povrchovou úpravu bazénu. Při použití kvalitních podkladových materiálů, hydroizolaci a tmelů je zabezpečená dlouhodobá životnost bazénu. Další výhodou je jednotný vzhled doplňků bazénové keramiky, ať už se jedná o tvarovky k řešení koutů a hran bazénu, přelivné hrany či přechody na keramický obklad ochozu bazénu.

Bazén obložený keramikou je nejnákladnější ze všech typů, v tomto případě stavíme totiž bazény dva. První železobetonový jako základní konstrukci a teprve pak se dostane na keramický obklad. Cenově se bazénová keramika pohybuje v rozmezí 3500-5000 Kč/m2 obkládané plochy.


Irena Forejtová
 

Zdroj: www.Living.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x