Vše o bazénech,
aneb odborníkem na bazény snadno a rychle

Naše tipy

 

Odolné zastřešení bazénů od Albixonu, bazénového specialisty č. 1 v ČR.

Bazény - Marimex za nízké ceny, široká nabídka a doprava zdarma.

Kvalitní bazény na každou zahradu

 Pořiďte si bazén z jedinčného vysoce odolného materiálu Abistone

Doporučujeme

Kvalitní a levné bazény a příslušenství

Prodej saun pro Vaši dokonalou relaxaci

Kvalitní a luxusní vířivky od Artesian Spas.

Zastřešení bazénů

 
Vnitřní bazény

Bazén v interiéru

Bazén v interiéru
Mít na zahradě rodinného domu kvalitní zapuštěný bazén, to představuje značnou investici a nemalé starosti s jeho údržbou. Ještě luxusnějším a ve všech ohledech náročnějším řešením, zejména z technického pohledu, je však bazén zabudovaný v interiéru. Předpokládá mimo jiné naprosto dokonalé provedení spodní izolace s bezchybnou vazbou na ostatní hydroizolační opatření.

Má-li být vnitřní bazén skutečně funkční, musí být patřičně velký, aby se v něm dalo plavat, tedy nejen dostatečné hluboký, ale také alespoň šest metrů dlouhý a tři metry široký; jinak ztrácí smysl a může ho stejně dobře nahradit větší vířivka. Ani v možnostech materiálového řešení se nenabízí příliš prostoru pro hledání nějakých levnějších alternativ - nejčastěji to bývá železobetonová konstrukce buď s keramickým obkladem (na okraji bazénu samozřejmě s protiskluzovou úpravou), případně vyložená plastovou fólií; skutečným komfortem je pak skleněná mozaika s výtvarnými motivy.

Velkou potíž způsobuje u vnitřního bazénu odpařování vody a tudíž nezbytné odvlhčování příslušného prostoru, aby nedocházelo ke korozi kovových prvků v interiéru. Z tohoto důvodu, ale stejně tak z hlediska bezpečnosti je naprosto nezbytné zakrytí bazénu, které minimalizuje tepelné ztráty a snižuje jednak spotřebu elektrické energie vynaloženou na odvlhčování a jednak spotřebu chemických přípravků pro ošetřování vody, které se z hladiny rovněž odpařují. K zakrytí slouží obvykle rolovací systémy z tvrzených PVC profilů.

 

Ani provoz bazénu není levný. Za výkonný odvlhčovač utratíme nejméně sto tisíc korun, podobnou sumu si vyžádá zařízení na čištění a úpravu vody. Na několik tisíc měsíčně podle rozměrů bazénu přijde ohřev vody, obdobně se prodraží vlastní odvlhčování. Režii dokáží výrazně snížit solární kolektory a především tepelné čerpadlo, které díky svému tepelnému i chladicímu okruhu dokáže zastat funkci: ohřevu i odvlhčování.

Nadměrnému odparu z hladiny brání o několik stupňů vyšší teplota okolního vzduchu než bazénové vody, tedy kolem 28 oC. To spolu s vysokou vlhkostí (optimálně 65 %) a případnými chlorovými výpary vytváří prostředí, v němž nábytek dlouho nepřežije. Situovat bazén do obytných místností je proto tou nejhorší volbou. Problémovou variantou je také umístění v suterénu - kromě většinou komplikovaného způsobu větrání to přináší vícenáklady v podobě značného objemu zemních prací. A tak určitě nejvhodnější bude klidné místo s vazbou na zahradu, saunu apod., které bude od obytné části odděleno kvalitně odvětrávaným meziprostorem.

 

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x