Vše o bazénech,
aneb odborníkem na bazény snadno a rychle

Naše tipy

 

Odolné zastřešení bazénů od Albixonu, bazénového specialisty č. 1 v ČR.

Bazény - Marimex za nízké ceny, široká nabídka a doprava zdarma.

Kvalitní bazény na každou zahradu

 Pořiďte si bazén z jedinčného vysoce odolného materiálu Abistone

Doporučujeme

Kvalitní a levné bazény a příslušenství

Prodej saun pro Vaši dokonalou relaxaci

Kvalitní a luxusní vířivky od Artesian Spas.

Zastřešení bazénů

 
Vnitřní bazény

Malý rádce pro majitele vnitřních bazénů

Malý rádce pro majitele vnitřních bazénů

Vnitřní bazén není jen luxus, ale i podpora zdravého životního stylu. Plavání patří mezi sporty, které příznivě působí na jednotlivé partie těla a není možné ho nahradit žádnou jinou aktivitou. Vodní prostředí má také pozitivní vliv na krevní oběh, snižuje frekvenci tepu a harmonizuje dýchání. Jestli tedy patříte k majitelům vnitřního bazénu, starejte se o svoji "vodní investici".

Bezpotrubní filtrace je výhra

 

Pokud se rozhodujete, zda mít vnitřní bazén, určitě se nemusíte obávat velkých stavebních úprav - vnitřní bazén je možné bez problémů instalovat do již postaveného domu. Například u společnosti Desjoyaux si můžete vybrat tvar bazénu jaký jen chcete. Původem francouzská firma využívá patent samonosné kontrukce, umožňující postavit železobetonový bazén prakticky jakéhokoliv tvaru téměř kdekoliv a to i v minimálních prostorách nebo v poschodí. Díky druhému patentu - bezpotrubní filtraci si nemusíte lámat hlavu s kopáním a instalací potrubních rozvodů. Bazénový skelet je maximálně kompaktní, má mnohem vyšší životnost, je stavebně rychle realizovatelný a odpadá riziko úniku vody.

 

Výběr správné firmy je důležitý

 

Než se pustíte do stavby, existuje několik záležitostí, které musíte starostlivě zvážit. Základem je výběr společnosti. Odborná firma, specializovaná výhradně na bazény, zabezpečí dokonalým projektem bezproblémový provoz bazénu. 

Teplo i v zimě

 

Ohřev vody v bazénu je možné zajistit čtyřmi způsoby. A to prostřednictvím elektroohřevu, přes výměník (plyn) nebo pomocí tepelného čerpadla. Existuje i tzv. solární ohřev, který se však v našich klimatických podmínkách dá používat většinou pouze jako doplňující.
Ideální vlhkost v prostoru okolo bazénu je 60 - 70%, což je tzv. relativní vlhkost. Nad 80% vlhkosti vzduchu by vás už obtěžovaly různé houby a při vlhkosti pod 50% dochází k nadměrnému vypařování vody. V obou případech by vás čekali zbytečné výdaje, ať už na odvlhčení prostoru nebo za vodu s drahými chemikáliemi, které je nutné často doplňovat. 

Maličkosti, které vám ušetří velké peníze

 

Odborníci rozhodně doporučují vnitřní bazén zakrývat. Mnoho laiků se domnívá, že to v případě vnitřního bazénu není nutné a problematika zakrývání bazénů se týká jen venkovních bazénů. To však není pravda. Zakrytím vnitřního bazénu je možné ušetřit 30-40% spotřeby energií. Když bazén zakryjete, voda se z něj bude o poznání méně odpařovat. Nebudete ji muset tak často dopouštět a doplňovat drahé chemikálie. Ušetříte také energii na odvlhčení - odvlhčovač bude v provozu mnohem méně a také déle vydrží.

Říkáte si, že z bazénu se přece nemůže odpařit tolik vody? V tom případě se mýlíte. Například z bazénu o rozměru 8x4 metry, vyhřívaného na 24-28°C a s teplotou prostoru 25-29°C se za hodinu vypaří 4-6 litrů vody! V případě malého masážního bazénu o rozměru 2x2 metry, ohřátého na 35°C se za hodinu odpaří přibližně 2 litry vody. Odpařování vody ze svého bazénu si můžete vypočítat lehce podle tabulky (viz níže). Kromě zakrytí bazénu je třeba dohlížet i na správný poměr teploty vody a vzduchu. Teplota vzduchu by měla být o 1 až 2°C vyšší. 

Jaký typ zakrytí bazénu zvolit?

 

Ideální je lamelové zakrytí, je praktické a pěkné na pohled. Velmi kvalitní je i pěnové zakrytí jednak pro své izolační vlastnosti a také pro antibakteriální úpravu. Nejlevnější možností zakrytí je tzv. bublinkové, které však nepůsobí příliš esteticky. Jde totiž o jednoduchou fólii s bublinkami, která připomíná obalové materiály křehkých věcí.
Pokud odjíždíte například na dvoutýdenní dovolenou, je možné po zakrytí bazénu snížit teplotu vzduchu třeba na 22°C a výrazně tak ušetřit peníze. Voda pod plachtou se téměř neodpařuje, udrží relativně příjemnou teplotu a po návratu stačí jen mírně přihřát a hurá do vody.
 

Tabulka pro výpočet množství odpařené vody (soukromý vnitřní bazén)

Příklad: bazén o rozměrech 32 m² a s teplotou 26/28 °C. (→ 32 x 0, 117 = 3, 74 l/h) Odpaří se 3,74 litru vody za hodinu.

Zdroj a foto: Desjoyaux, www.obydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

svob4807  (21.7.2012 10:25)

Stále čtu o pěnové termoizolační plachtě na zakrytí bazénu ale ještě jsem nenarazil na někoho kdo ji prodává a za jakou cenu.
Poraďte

Marcel Grund  (6.6.2010 10:28)

Dobrý den. Mám prosbu, kolik (Kč) mě stojí hodina provozu tepelného čerpadla THP 55 (5,5 KW). Děkuji


Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x